numune hastanesi Konya Numune Hastanesi Erzurum Numune Hastanesi Haydarpaşa Numune Hastanesi Ankara Numune Hastanesi Adana Numune Hastanesi Trabzon Numune Hastanesi Sivas Numune Hastanesi Sivas Numune Hastanesi Randevu Trabzon Numune Hastanesi Randevu Adana Numune Hastanesi Randevu Ankara Numune Hastanesi Randevu Erzurum Numune Hastanesi Randevu Konya Numune Hastanesi Randevu Haydarpaşa Numune Hastanesi Randevu
Sivas Numune Hastanesi

 Hastanemizin tarihi başlangıcı olarak 1217 tarihini almamızın sebebi hastanemizin ismi nedeni ile olup bu konuda sivas numune hastanesi doktorları Prof. Dr. A. Süheyl Ünver (Tıb Tarihi Enstitüsü Direktörü) Tesisinin 723 üncü senei devriyesi dolayısıyla Sivas hastanesi tarihçesi 1217—1940 Darurraha ve Cüzamhane konulu makalesinde:”Anadolu'nun Sivas, Kayseri, Tokat, Kastamonu, Konya, Aksaray, Akşehir, Erzincan, Erzurum, Amasya, Divriki, Çankırı ve Mardin gibi şehirlerinde Selçuklular hastaneler yaptırmışlardır. Bunlar halen o Sıhhat ve içtimai Muavenet Vekaletimizin kurduğu veya işlettiği Numune ve Memleket hastaneleri maksatları ve vazifeleri itibariyle bu eski hastanelerin temadisidir. Yani o şehirlerin hastaneler tarihini bu müesseselerle başlatmalıdır. Osmanlılar, bu Selçuk şehirlerine yeni bir hastane ilave etmemişlerdir. Yalnız Bursa'da ve Manisa'da birer hastane yapmışlardır. Bugünkü sivas devlet hastanesi başlangıcını bu tarihilere kadar götürmek ve bunların 400 ve 500 üncü 600, 700, 750 inci senelerini tespit edilmiş tarihlerine göre bulup kutlamalıdır.
Sivas da bundan 723 sene evvel (2005 yılı itibarı ile 788. yılı) açılan hastane Anadolu’da orta zaman Selçuk hastanelerinin en büyüğüdür. İşte bu hastane aynı maksatla açılan bugünkü Numune hastanesinin temelidir.” Bu sağlık kuruluşundan sonra bir müddet   Sivas'ta sağlık işleri yetersiz bir halde süregelmiştir. Bir ara Reşit Akif Paşa zamanında (1901-1908) Kazancılar mahallesinde (Göğdünoğlu konağı) diye anılan bir konakta 3 doktorlu bir hastanenin var olduğu tespit edilmiştir. Osmanlı İmparatorluğu Dönemi’nde, Sivas’ta bir hastane açılması Vezir Sırrı Paşa’nın Sivas Valiliği zamanındadır.1886 (1302 Rumi) tarihinde, iki katlı hastane binası, Çifte Minareli Medrese’nin harap olduğu için daha önce yıktırılmış bulunan medrese binasının yerine yaptırılmıştı.Ancak hastane masraflarının finans kaynağı bulunamadığı için, hizmet veremeyen bina başka amaçlar için kullanılmıştır.

       Kimsesiz ve hasta bir köylü kadının, han köşelerinde perişan durumunu gören, Sivas Eşrafı, durumu valiye bildirmiş, bunun üzerine eşraf ve halkı toplayan Reşit Akif Paşa, Kazancılar Mahallesi’nde, Göğdünlüoğlu Konağı’nda, bir hastane tesis etmiştir. Bu hastane muhtelif kira evlerine nakil olmak üzere, çok zor şartlarda devam etmiştir. Sivas Valisi Muammer Bey , 1912 (1328 Rumi) tarihinde, Kabak Yazısı’nda, büyük, üç katlı kagir bir hastane binası yaptırtmıştır. Günümüze gelemeyen bu binanın, hastane olarak kullanılamadığı, kapısı üzerinde silinti halinde Memleket Hastanesi okunabildiğini ve bu binanın okul olarak kullanılmış olduğunu kaynaklardan öğreniyoruz. 
Sivas’ın çeşitli evlerinde hizmet veren hastane daha sonra, şimdiki Namık Kemal İlkokulu’nun yerinde bulunan ve Vali Halil Rıfat Paşa zamanında vali konağı olarak kullanılmış olan ahşap binada 25 yataklı bir hastane olarak hizmet vermiş , 5 yıl burada kaldıktan sonra, Höllüklük mevkiindeki ve sonradan Sağlık Okulu olarak kullanılacak olan ahşap konağa taşınmıştır. Burada bir yıl kaldıktan sonra, Bezirci tarlaları nihayetinde, Fidanlık mevkiinin doğusunda bulunan ve daha önce Amerikan Koleji olarak yapılmış kullanılmış olan binaya taşınmıştır. Burada 50 yataklı Numune Hastanesi olarak, 1924 tarihinde kurulmuş, Hariciye, Dahiliye, Göz, Kulak, Bevliye ve Nisaiye servisleri ile hizmet vermiştir   Bu bina 1930 yılında bir yangın sonucu tamamen yanmıştır. Yangından sonra Numune Hastanesi önce

       Kuduz Hastanesi olarak kullanılan şimdiki Verem Dispanseri yerindeki ahşap binaya yerleştirilmiştir ve iki sene sonra da Cizvit Okulu denen taş bina ve müştemilatın? Taşınmış, 1952 yılına kadar orada hizmet görmüştür.    İlk etapta 50 yataklı olan hastane Cerrahi 30 yatak, dahiliye 20 yatak, nisaiye10, kulak burun  boğaz 10, ve intaniye 10 yatak olmak üzere, 80 yataklı hale gelmiştir.Hastanenin, cilt, göz, röntgen ve bakteriyoloji laboratuarı bulunduğu kaydedilmiştir.   1952 yılında şuan ki A-Blok binamızda hizmet veren, 1965-1970 yılları arasında eğitim hastanesi olarak hizmet veren hastanemiz mayıs 2003 yılından bu 504 yataklı Sivas NUMUNE Hastanesi olarak hizmet vermektedir.

Poliklinikler

Acil
Anestezi
Beyin Cerrahi
Çocuk Gelisim Ünitesi
Çalışan Hakları Birimi
Çoçuk Kardiyolojisi
Çoçuk Hematoloji ve Onkolojisi
Dahiliye
Diş
Endokrinoloji ve Metabolizma Hst.
Fizik Tedavi
Gastroenteroloji
Genel Cerrahi
Göğüs Cerrahisi
Göğüs Hastalıkları
Göz Hastalıkları
Hemodializ
K.B.B.

Sivas Numune Hastanesi Kadın Doğum
Kalp Damar Cerrahi
Kardiyoloji
KETEM
Koroner Anjiografi
Grafik Ünitesi
Mikrobiyoloji
Nefroloji Hipertansiyon
Nükleer Tıp
Nöroloji
Ortopedi
Plastik Cerrahi
Psikiyatri
Sosyal Hizmet Birimi
Toplum Ruh Sağlığı
Uyku Polikliniği
Üroloji
Sivas Numune Hastanesi Sigara Bırakma

Sivas Numune Hastanesi Telefon - Ulaşım

Sivas Numune Hastanesi Telefon :
444 44 58
ECZANE FAKS 223 33 11
SATINALMA FAKS 221 85 12
SİCİL FAKS 223 95 30
MUHASEBE FAKS 223 56 62

Sivas Numune Hastanesi Adres
Rahmi Günay Caddesi SİVAS

Sivas Numune Hastanesi Laboratuvar Sonuçları

Web Site : www.sivasnumune.gov.tr
Sivas Numune Hastanesi Haritası

TC.Sağlık Bakanlığı Hastane Randevu Sistemi

hastane randevu almaSivas Numune Hastanesi Randevu Alımı için Tıklayınız.

Sağlık Haberleriwww.numunehastanesi.com - Copyright 2012 Tüm Hakları Saklıdır.